Povijest Dobrovoljnog vatrogasnog društva Garčin

Prošlo je više od 90 godina od kada je skupina uglednih garčinaca osnovala Dobrovoljno vatrogasno društvo Garčin čiji je prvi zapovjednik bio Petar Tomac. Već 1934. godine, biskup đakovački, inače rođeni garčinac msgr. Dr. Antun Akšamović blagoslovio je zastavu DVD-a koja i danas krasi naš vatrogasni dom.

DVD GARČIN 1935.

Osnivači društva i prvi članovi su bili Vladoje Holik tadašnji župnik garčinski, Juraj Jureković mjesni trgovac, Petar Tomac učitelj, Zlatko Mažuran visoki carski službenik, Mato i Toma Balentović, Jakob Lassi, Josip Kremer i Nikola Vinković, svi mještani Garčina. Prvi zapovjednik vatrogasnog društva bio je Petar Tomac. Domaći sin, đakovački biskup dr. Antun
Akšamović posvetio je vatrogasnu zastavu lipnja 1934. godine, a kuma posvećenju zastave bila je ugledna garčinka Matilda Jureković. Ta prelijepa zastava izvezena je rukama žena iz Garčina i danas krasi prostorije našeg malog vatrogasnog doma koji je sagrađen oko 1960. godine. Godine 1934. kupljena je prva vatrogasna štrcaljka dakako na ručni pogon na zaprežnim kolima.

DVD GARČIN 1936.

Dobrovoljno vatrogasno društvo kroz svoju dugu povijest nije gasilo samo požare, nego je bilo mjesto i način čuvanja i njegovanja hrvatske kulture i običaja. U okviru društva djelovale su tamburaška, folklorna i dramska sekcija. Održavajući priredbe djelomično su osiguravali sredstva za kupovanje vatrogasne opreme, ali su pomagali i mjesnom nogometnom društvu „Gardun“ i KUD-u „Vjekoslav Klaić“. Kao rijetko koje društvo, bili su dobro organizirani, te su nesebično pomagali drugim društvima u susjednim selima. Kroz sve godine postojanja vodila se velika briga o opremi i školovanju kadra, pa je tih godina mještanin August Ivanišić postao prvi vatrogasni časnik u okolini.

Po sjećanjima najstarijih vatrogasaca predsjednici društava u novijoj povijesti bili su: Antun Milanović, Ivan Akšamović, Ferda Ivanović (Marinov), Šimo Poličić, Đuro (Đuka) Đurić, Josip Đurić, Rudolf Rajt, Luka Bitunjac, Antun Đurić, Mato Saili, Luka Đurić, Željko Vinković, Božidar Biondić i sadašnji Marko Ivanišić.

Brojni su vatrogasci kroz dugu povijest našeg društva, gaseći požare ali i pomažući u drugim nepogodama i nesrećama, dobili brojna visoka priznanja tadašnjeg vatrogasnog saveza kotara i općine Brod do Vatrogasnog saveza Hrvatske. Svima hvala za njihov rad i zalaganje. Na nama ostaje obaveza da ta priznanja, moguće sačuvane fotografije iz obiteljskih albuma i dokumente sakupimo i složimo u trajan postav u našim prostorijama. Osim područja općine Garčin, za koje je osnovan, DVD Garčin intervenira i na području susjednih općina Oprisavci, Bukovlje, Donji Andrijevci, Klakar, Gornja Vrba i Podcrkavlje i to po zapovjedi nadležnog županijskog vatrogasnog zapovjednika. U sklopu Općine Garčin djeluje i DVD Klokočevik koji je s DVD-om Garčin udružen u VZO Garčin.